Instalace OpenSUSE 10.1 RC1 na notebook ACER TravelMate 290LCi


acer

Plnou verzi obrázků zobrazíte kliknutím na náhled.

Jakékoliv dotazy, připomínky, zkušenosti můžete sdělit na  http://portal.suse.cz/node/1311 - budu snažit odpovědět.

V předchozím článku jsem popisoval instalaci a nastavení připravované distribuce Ubuntu 6.06 Flight 6 na notebook ACER. To samé jsem měl v záměru provést s distribucí OpenSUSE 10.1 RC1. Musíme brát na vědomí, že RC1 vydaná 12.4.2006 není konečná verze, ale na druhou stranu oficiální datum vydání OpenSUSE 10.1 se plánuje na 25.4.2006. Musíme proto předpokládat, že RC1 se bude finální verzi hodně podobat a měly by se jen opravovat chyby, které se v rozmezí 12-25.4.2006 objeví.

Podrobnosti o této distribuci najdete na http://en.opensuse.org/ , nebo http://cz.opensuse.org/

Předem vás musím upozornit, že můj dojem z této distribuce vůbec není dobrý, dokonce předpokládanou instalaci a nastavení jsem nedokončil proti původnímu záměru. Linuxové distribuce firmy SUSE (dnes Novell) používám od roku 2001. Postupně jsem pracoval ve všech verzích, které byly vydány, jako velký zastánce a propagátor této distribuce jsem používal SUSE jak na desktopu, tak serveru. V současné době sice používám většinou jiné distribuce, ale například s verzí SUSE 9.3 kterou mám nainstalovanou na osobním notebooku jsem (kromě rychlosti) spokojen. Dokonce poctivě kupuji každou krabicovou verzi, která byla vydána. Doba se, ale mění a dnes mám jiné požadavky, které musí linuxová distribuce splňovat. Mé požadavky jsou jednoduché - snadná instalace, 100% funkčnost bez složitého a časově náročného nastavování, snadná dostupnost požadovaných instalačních balíčků, dostatečná rychlost, pěkný vzhled.

1 - Instalace


SUSE mělo vždy jednoduchý a funkční instalátor. Instalaci verze 10.1 nelze nic vytknout. Jen jediné - chtěl jsem instalovat  z "Internet Installation Boot Image", bohužel síťové WiFi karty v instalátoru nebyly dostupné. Proto jsem musel instalovat z CD médií. Při instalaci jsem zvolil prostředí GNOME, po velmi dlouhé instalaci všech balíků, které byly standardně nabídnuty, instalace proběhla v pořádku. Detekce hardware a jeho nastavení bylo uživatelsky velmi přívětivé a snadné.

2 - První dojmy


desktop

Vzhled desktopu vypadá velmi profesionálně, ale už první najetí do menu mne uvádí do rozpaků. Systém je velmi, VELMI pomalý. Jen než se zobrazí ikony v menu, trvá nepřehlédnutelnou dobu. Po projetí položek v menu, které je seskupeno do skupin podle určení programu (ne každému toto musí vyhovovat - pro mne je to nepřehledné) se nestačím divit co všechno při standardní instalaci prostředí GNOME distribuce OpenSUSE obsahuje.

tři prohlížeče webu

browser

dva tabulkové procesory

calc

tři editory textu

editor

 tři terminály (+ jeden pro superuživatele)

terminal 

dva správce tisku

tisk

A takhle bych mohl pokračovat. Musím se vývojářů OpenSUSE zeptat - myslíte si, že tohle je normální? Proč jsou při zvolení prostředí GNOME nainstalovány i aplikace z KDE,  aby uživatele mátly? Kvantita je důležitější, než kvalita? Linuxová distribuce bude kvalitnější, když ji "zaplavíme" pro uživatele nepotřebnými programy? Opakuji - já jsem při instalaci zvolil prostředí GNOME. (Nemám nic proti KDE, sám jsem toto prostředí 5 let používal). Připadá mi to jako návrat k dávným časům, kdy standardní instalace linuxové distribuce na desktop obsahovala webový server Apache a nejmíň 10 textových editorů.  To je stejná blbost jako, když v Mandrivě  (distribuce, která se prezentuje jako vhodná pro začátečníky) je po standardní instalaci na panelu ikona pro editor Emacs nebo, když nainstalujete RHEL 4 s prostředím GNOME a jako výchozí prohlížeč webu je použit Konqueror. Zamysleli se někdy vývojáři těchto distribucí proč do 1 roku, co vznikla distribuce UBUNTU, je nejoblíbenější? - zdroj http://distrowatch.com/.  Nechtějí uživatelé to, co jim tato distribuce nabízí - jednoduchost, rychlost, vzhled, funkčnost? Na co jsou jim Drakcontroly, Yasty atd. , když z toho vznikne taková slátanina?  Ono jde vše zbytečné odstranit, nepotřebné služby vypnout (že jich má OpenSUSE dost a dost), ale potřebuje uživatel toto řešit?

Další problémy:

Řekl jsem si, že nadbytečné aplikace odstraním. V "Správce programů"  aplikace YaST jsem začal nepotřebné balíky odstraňovat. Jaké bylo mé překvapení, že YaST vůbec nebere v úvahu závislosti mezi balíky !!!  Mohl jsem odstranit jakýkoliv balík, YaST stále hlásil, že závislosti jsou v pořádku. Po restartu "Správce programů" již závislosti byly kontrolovány, ale u již odebraných balíků nebyly opraveny.

Příklad odebrání kdebase3, kdy ostatní aplikace KDE byly zachovány.

zavislosti

Nepřehledné menu:

Že je menu velmi nepřehledné jsem již psal. Když chcete například spustit prohlížeč webu Firefox,  musíte aplikaci doslova "lovit" z menu.

menu4

Aplikace mají zajímavé názvy

menu7

Aplikace jsou "rozesety" po celém menu, zástupce jedné aplikace můžeme najít na více místech, navíc někdy ne moc logických.

První umístění aplikace "Nástroje pro síť"- ne moc logické

 menu1

Druhé umístění aplikace "Nástroje pro síť" v menu

menu2

Umístění "Přehrávače hudby Banshee" v menu "Audio přehrávače"

menu5

Umístění "Přehrávače hudby Banshee" v menu "Hudba"

menu6

Naštěstí zástupce aplikací, které nechceme v menu zobrazovat můžeme upravit v aplikaci "Upravit menu"

menu3
 

3 - Napájení


Za podporu Uspání a Hibernace musím OpenSUSE pochválit. Vše fungovalo na 100%

power

4 - připojení pomocí Wifi


Bohužel se mi připojení pomocí WiFi  nepodařilo zprovoznit. Systém se tvářil, že je vše v pořádku, síťové karty byly detekovány a správně konfigurovány, ale připojení pomocí NetworkManageru nefungovalo.

network

Proč? Na to jsem nepřišel. Podle YaSTu bylo vše v pořádku. Až v založené diskuzi na http://portal.suse.cz/node/1311 jsem byl upozorněn na nutnost instalace firmware pro WiFi kartu o které se píše i v "Poznámkách k vydání". Tento instalační balíček najdete na Addon-CD. Po instalaci tohoto balíčku, interní WiFi karta Intel PRo Wireless LAN 2100 založená na chipsetu Intel Centrino fungovala bez problémů.

Výpis části "Poznámek k vydání"

Rozšiřující CD s binárním softwarem

SUSE Linux obsahuje dodatečné CD (CD6), které obsahuje software dostupný pouze v binární podobě. Na tomto CD je například obsažen firmware pro WLAN karty pro systém Intel Centrino nebo alternativní podpora Javy.

Rozšíření vložíte do systému aktivací "Připojit rozšiřující produkt" v nastavení typu instalace.


Externí PCMCIA kartu OvisLink WL-5400PCM (Intersil ISL3890) se nepodařilo zprovoznit. Systém nenalezl firmware - kde ho však vzít?

Apr 24 20:27:45 pc48 kernel: eth2: resetting device...
Apr 24 20:27:45 pc48 kernel: eth2: uploading firmware...
Apr 24 20:27:45 pc48 kernel: prism54: request_firmware() failed for 'isl3890'
Apr 24 20:27:45 pc48 kernel: eth2: could not upload firmware ('isl3890')
Apr 24 20:27:45 pc48 kernel: eth2: islpci_reset: failure


Network manager - zobrazené dostupné WiFi  přístupové body

wifi1

Můžete si zobrazit informace o připojení

wifi2

Bohužel okno "Connection Information" nelze zavřít ani nijak ukončit, a tlačítko "Configure Networking" je nefunkční.

wifi3

Instalace firmware

firmware

Nastavení WiFi v YaSTu

net1

net2net3

net4net5

5 - Rychlost


Jak jsem již zmínil, systém je velmi pomalý. Na uvedeném hardwaru je z důvodu rychlosti nepoužitelný. Zkoumal jsem, jestli není nějaká chyba v nastavení, ale na nic jsem nepřišel. Při startu systému se aktivuje mnoho služeb. I proto start do prostředí GNOME i s přihlášením trvá cca 2min 20sec, což je o minutu více, než UBUNTU 6.06 - cca 1min 20sec. Zkontroloval jsem nastavení hdparm, ale vše se zdálo, že je v pořádku. (Berte v úvahu, že se jedná o disk v notebooku). Ve srovnání s UBUNTU je rychlost neporovnatelná - ale bohužel k horšímu. V UBUNTU se dalo na notebooku normálně pracovat, což v případě OpenSUSE si nedovedu představit. Možná, že si distribuce jen nerozuměla s hardwarem, ale neměl jsem chuť to dále zkoumat. 

hdparm

6 - Závěr


Po těchto problémech jsem to s distribucí OpenSUSE vzdal. Nevím, co si mám myslet, byla to smůla, nebo opravdu je tato distribuce tak nedotažená? Dva-tři týdny před oficiálním vydáním? To je distribuce, která má ambice být plně konkurenční Windows Vista? Udělejte si o ní obrázek raději sami, já raději použiji distribuci jinou.

7 - Screenshoty + chyby

YaST2

yast 

SaX2

sax2

Nastavení GNOME

gnomecontrol

  Aktualizace

aktualizace

OpenOffice - chyba - šířka sloupce tabulky - po otevření OpenOffice Calc byla šířka sloupce široká přes "několik obrazovek"

office

Změna nastavení písma se neprojeví v menu OpenOffice

  font

"Černání" obrazovky - docela časté

obrazovka

Nemyslím si, že je vhodné defaultně otevírat obrázek v aplikaci pro správu fotografií F-Spot.

fspot

Non Open Source balíky najdete na Addon CD, moc toho tam není, balíky např. pro přehrávání videa a multimédia hledejte raději jinde.

addon

Jakékoliv dotazy, připomínky, zkušenosti můžete sdělit na  http://portal.suse.cz/node/1311 - budu snažit odpovědět.

Konec

 Zpět na úvodní stránku